Ustawienia

Mniej niż 15 procent. Czy faktycznie tylko tylu uczniów mierzy się w naszym kraju z dysleksją? Tak wynika z oficjalnych danych. Jednak w rzeczywistości ten odsetek może być mocno niedoszacowany. Wskazują na to wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, przeprowadzonego przez platformy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie ukazał się raport przedstawiający zebrane dane. 

Prawdziwy obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji {mają szansę|mogą] diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, przeprowadzonej jesienią edycji testu wzięło udział prawie 4 tysiące uczniów. I aż u połowy badanych dostrzeżono oznaki dysleksji! Skąd wzięły się te rozbieżności? To efekt niedostatecznej wiedzy w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak wyłapywać symptomy, a często też obawiamy się diagnozy. Tymczasem dysleksja ani nie jest powodem do wstydu, ani nie przekreśla szans. Wręcz przeciwnie - wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele. 

Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport "Dysleksja w Polsce w 2023 r." rzuca nowe światło na to zaburzenie. Przedstawia dane zgromadzone na szerszą niż kiedykolwiek dotąd skalę. Zawiera nie tylko ogólny rezultat, ale także skrupulatne analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w poszczególnych grupach wiekowych i obszarach życia i nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz korekty sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo najwyraźniej wcale nie jest to rzadki problem. 

Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Z tego właśnie powodu celem testu było wczesne wykrycie symptomów dysleksji wśród uczniów. Wysoki rezultat stanowił dla ucznia i rodziców sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei umożliwia skuteczniejsze wsparcie naszych dzieci. 

Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To nieocenione źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do publikowania informacji o raporcie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Razem możemy popularyzować wiedzę na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Nie martw się, na szczęście Test Dysleksji jest ponownie dostępny. Bezpłatnie! Pod tym linkiem znajdziesz instrukcję wypełnienia testu: https://zday.pl/dysleksja/#test Uzyskany wynik warto potraktować jako wskazówkę, czy zalecana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

Wszystkie dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zrobić dużo dobrego dla edukacji w Polsce!

Z poważaniem,
Zespół Zday.pl